Liberec s nadhledem

Liberecká Výšina je výletní restaurace a hotel stranou rušného města a přitom od konečné stanice tramvaje coby kamenem dohodil (a příjemnou procházkou došel). Jsme ideálním cílem krátkých výšlapů i zastávkou na vašem výletě do Jizerských hor. Dojdete k nám po žluté turistické značce přímo z Lidových sadů, od liberecké zoo je to jen kilometr do mírného kopce. Pochopitelně dojet můžete i autem, parkovat lze přímo u objektu.

Když se ohlédneme do historie tak zjistíme, že na vrchu Kovadlina nechal postavit v letech 1900 až 1901 Heinrich von Liebieg stylovou restauraci v podobě středověkého hradu s unikátní pětibokou 25 m vysokou věží. Ta má svůj předobraz v hlásné strážní věži starého norimberského hradu. Pro umocnění starobylosti byly na stavbu použity materiály ze zbouraných středověkých domů v Norimberku (odtud ostatně pocházel i architekt Josef Schmitz). Hrádek nazvaný Heinrichswarte byl později přejmenován na honosnější Hohenhabsburg.

Po roce 1918 nesl název Liebiegwarte a po roce 1945 byl přejmenován na Libereckou výšinu. V letech 1960 až 1969, kdy byl již ve správě státního podniku Restaurace a Jídelny Liberec, prošel kompletní velice necitlivou rekonstrukcí, která bohužel smazala většinu jeho původní krásy. V roce 1999 byl pro celkovou schátralost uzavřen. Na náročnou rekonstrukci v letech 2011 až 2013 navázala modernizace interiérů na počátku roku 2022.

cs_CZ